ekonomik

Jsme národ kutilů. Proč máme živit cizí firmy?

Odpovědi
Edison

Ty si myslíš, že kutilství nás uživí? Teď jsi mě pobavil. Vůbec nechápeš, v čom je problém českého „kutilství“.

anonym

Nechápu, jak spolu ty dvě věci souvisej.

Jasně, jako „kutil“ si dokážu sestavit stůl (tak, aby byl stabilní) i když mi chybí pár vrutů a jedna noha, ale nebudu kvůli tomu kupovat půdu, sázet stromy a čekat 30 let až vyrostou, abych je pokácel a vyrobil si desku. Podpořím cizí firmu, která mi tu desku prostě dodá.

Co je na tom?

led

Nestačí len nápad, treba nápad aj realizovať
Nestačí len vyrobiť, treba výrobok aj predať
Na výrobu treba materiál, treba materiál zadovážiť

Problém českých kutilů je kusovka, malovýroba. Ak je o výrobok veľký záujem nastupuje výrobná a obchodná ekonomika a logistika. K tomu treba už len maličkosť: dostatočné množstvo peňazí a tie malý český kutil nemá v potrebnom množstve.
Prirodzene nájdú sa aj kutilovia, ktorí prerazia do sveta.
Dám malý príklad: kedysi v praveku počítačov u nás, keď už boli rozšírené malé 8bitové počítače (spektrum, atari, commodore) združovali sa fandovia tejto pre nás novinky pod hlavičkou Zväzarmu, kde si vymieňali skúsenosti, vyrábali na kolene potrebné súčiastky (napríklad konektory z hlavičiek prepisovačiek) a všelijako si vzájomne pomáhali a vydávali potrebnú literatúru. Jednou z takýchto skupín bola pražská „602. zväzarmovská organizácia“ známa v celom Československu. Neskôr sa preslávila kancelárskym programom T602 a neskôr s kompletným balíkom podobným ako je známy Ms Office. Dodnes má aj v USA svoje zastúpenie, výrobu a predajne. Tu máte ukážku, že nie vždy sa na našom kutilovi živia cudzie firmy, ale naopak, naši kutilovia sa presadili na divokom západnom trhu. Kto nezažil, neuverí.
ekonomik, nestačí len kritizovať, zjednodušovať problém. Treba si preveriť, či kritizované, sa zakladá na pravde, aspoň pokúsiť o presadenie sa.

anonym

A co když ty zahraniční firmy jsou prostě lepší, co když některé z nich nabízí lepší služby?

mosoj

Pravdou je, že „kutilství“ není podporováno, jelikož ohrožuje řemeslníky.