Koralek

Jak správně odbočit na křižovatce doleva?

Jsem řidič – začátečník.
Pokud člověk na křižovatce odbočuje vlevo – v mém městě většina křižovatek je situována tak, že v takovém případě semafory ukazují červenou protijedoucí straně.

Jenže pak přijedete jinam a nic z toho neplatí – odbočujete vlevo a zároveň protijedoucí vozidla mají zelenou.

Lze nějakým způsobem odhadnout, kdy máte to „absolutní“ právo vlevo odbočit, aniž byste museli někomu dávat přednost, nebo to funguje tak, že jakmile odbočuji vlevo, tak vždy chvíli musím počkat na daném místě, jestli se protijedoucí auta nerozjedou díky tomu, že mají zelenou?

Lze ty dané křižovatky nějak rozeznat?

Nejlepší odpověď
cukrar

Pokud na křižovatce svíti plné zelené stětlo, musíte dát přednost při odbočování vlevo" protijedoucím vozidlům, tramvajím v obou směrech, a chodcům, kam odbočujete.
Pokud je na semaforu světlo jen šipka vlevo, nedáváte přednost protijedoucím..
Viz vysvětelní dopravních signálů.

Další odpovědi
Dochy

Měl jsem za to, že pokud mám semafor jen se světly a mám zelenou, je to podobné, jako bych byl na hlavní (dávám bacha na protijedoucí, pokud odbočuju vlevo). Pokud mám semafor se směrovou šipkou a zelenou, měl bych mít opravdu volno (což popisují i tady https://www.ra­dyzezivota.cz/ze­lena-sipka/ pokud jsem to dobře pochopil). Teď mně ale překvapilo protijedoucí vozidlo, co projelo těsně po mně když jsem odbočoval na zelenou se šipkou, takže mé přesvědčení bylo nahlodáno. Pokud by někdo věděl s jistotou jak to je, uvítám poučení.

Určitě ale vždy buď připraven na to, že všichni kolem jsou idioti.

  1. je to bezpečnější
  2. můžeš být příjemně překvapen 😉

Edison

To vrať řidičák!! Tohle máš umět. NIKDY zelená na semaforu neznamená, že protijedoucí mají červenou! Je irelevantní, jak jsou světla nastavena.
Některé křižovatky řízené světelnými signály mají „vyklízecí“ šipku. Napříč přes křižovatku světelnou šipku v bílém rámečku. Jde o příkaz k opuštení křižovatky. Pouze toto světlo zajišťuje to, že protijedoucí vozidla mají červenou.

Zdroj: https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=p%C5%99%C3%AD­kaz+k+opu%C5%A1t%C4­%9Bn%C3%AD+k%C5%99i%C5%B­Eovatky&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=%7Bmoz:­distributionID%7D:%7Bmo­z:locale%7D:%7Bmoz­:official%7D&tbm=is­ch#imgrc=H3m2NFqB­XWuvpM

Justin1

U kruhového zeleného světla na křižovatce s tramvajovými kolejemi je třeba dát pozor i při jízdě rovně, pokud po tvé levé straně ke křižovatce přijíždí tramvaj (musíš se podívat do levého zrcátka) a odbočuje doprava, v tom případě této tramvaji musíš taky dát přednost, ledaže by jí světelný signál zakazoval jízdu doprava a tramvaj by stála. Myslím, že stejné je to i při odbočování doprava, pokud bys při odbočování musel vjet na tramvajové koleje nebo se k nim přiblížit tak, že bys omezil tramvaj v jízdě.

Arne1

To jste s autoškolou nedělali ? Na svou zelenou vjedeš s blinkrem do středu křižovatky a čekáš. Když protijedoucí zastaví, ve tvém směru je žlutá (tu ale nevidíš, protože jsi v křižovatce) a můžeš dokončit odbočení. Samozřejmě se může stát že protijedoucí přestanou jezdit dříve – pak je to jasné taky.

led

Predstave si seba, rovnakého „Neználka“ na opačnej strane. Nespoliehaj, že oproti ide aliendrone „Mimozemšťan“ s mimoriadnou predvídavosťou a bleskovými reakciami.
Doporučujem dobré každodenné čítanie pred spaním: „Učebnica autoškoly“, príručka „Automobilista začiatočník“ a štúdium „Vyhláška o cestnej premávke pre rok 2020“

Mc Merkurion

… nikdy se nikdo nemůže spoléhat na značení na druhé straně, jen na světla, značky a tabule na SVÉ straně …

cukrar

spoléhat ne, ale využít toho ANO.

Mc Merkurion

… to je samozřejmé, reaguju na znění otázky …

Nandi

Takhle otázka nevypadá!

Edison

Já čučim, pánové… 😁 😁

Edison

Vraťte řidičáky. On to je takový nenápadný signál… Ale je hodně důležitý.

cukrar

Pánové,víte o rozdílu mezi plným zeleným světlem a zelenou šipkou na semaforu?

Edison

A víš, co říká zásada, o přednosti protijedoucím vozidlům? Pkud vjedeš do křižovatky, žádný světlo nevidíš, ať je to šipka nebo cokoli. Jediný, co vidíš je ta vyklízecí šipka napříč křížovkou a to ti přesně říká, že protijedoucí má červa…

cukrar

Najděte si, prosím, výklad vyhlášky 294/2015,
značení S1, S2, S3.
Pak snad bude každému jasno.

Reagujeme každý na stejný dotaz?
„Lze ty dané křižovatky nějak rozeznat?“

Dochy

Pokud do křižovatky plynule vjedu bez nějakých problémů, vím jaký byl stav křižovatky a snad mohu (ok, naivně) předpokládat, že ten co šteloval semafor měl rozum. Pokud budu nucen v křižovatce zastavit, už budu opatrnej a než se rozjedu dám si dvakrát majzla co se kolem děje…

Edison

Jaký stav BYL je irelevantní. Nastavení semaforu je irelevantní. Inteligence programátora je irelevantní. Existují základní pravidla, jako ochranné doby a podobně. Kde máte napsáno, že na zelený semtamfor vlevo nedáváte přednost protijedoucím vozidlům??? Ukažte odkaz na zákon!

Mc Merkurion

@Edison: … sakra, dyť i ty jsi ve svým odkazu použil onu zelenou šipku na semaforu, hned druhej obrázek !!!

Edison

MCM, víš, co je to za šipku? To je ta vyprazdňovací napříč křížovkou. Zatímco šipkovaný semafor pro odbočovací pruh na hranici křižovatky je něco docela jinýho.

Mc Merkurion

… asi koukáme každý na něco jinýho, ale já i Dochy vidíme stejně, že máš na mysli foto na prvním a třetím obrázku jsi zdělil až teď …

Edison

Já ale mluvím o šipkách na prvním a třetím obrázku!!!

Dochy

McMerkurion:
Díky, donutils mně ten seznam otevřít 😉
A aby bylo jasno o čem konkrétně teď dumám:
https://www.ne­bouram.cz/clan­ky/co-znamenaji-sipky-na-semaforech

A tam se píše pro případ zelené šipky vlevo:
„neplatí pro odbočování vlevo povinnost dát přednost v jízdě protijedoucím motorovým i nemotorovým vozidlům (ale i jezdcům na zvířeti, protijdoucím útvarům chodců a průvodcům hnaných zvířat se zvířaty, tramvajím jedoucím v obou směrech a vozidlům jedoucím ve vyhrazeném jízdním pruhu, pro něž je tento jízdní pruh vyhrazen).“

Takže se opět zeptám jak je to správně a jestli to tady trochu nepřehnali. V zákoně jsem našel jen že při odbočování podle směrové šipky nedávám přednost protijedoucím vozidlům (protože by měla stát), ale v zákoně jsem nenašel nic o tramvajích, vozidlech ve vyhrazených pruzích atd…

Mc Merkurion

… „Směřuje-li zelená šipka vlevo, neplatí pro odbočování vlevo povinnost dát přednost v jízdě protijedoucím motorovým i nemotorovým vozidlům, jezdcům na zvířeti, protijdoucím organizovaným útvarům chodců a průvodcům hnaných zvířat se zvířaty, tramvajím jedoucím v obou směrech a vozidlům jedoucím ve vyhrazeném jízdním pruhu, pro něž je tento jízdní pruh vyhrazen.“ https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2015-294?text=s1#prilohy

Dochy

McMerkurion: Dík, až sem jsem se nedostal. Já zůstal jen u Zákona a tam to takhle dopodrobna není.

Dochy

jaký stav byl, není irelevantní. Stav při vjezdu do křižovatky mi umožňuje nebo neumožňuje průjezd křižovatkou. Pokud mi umožňuje jízdu křižovatkou má vyšší prioritu než např. značky „hlavní silnice“, „dej přednost v jízdě“, „stůj, dej přednost v jízdě“. Pokud plynule projíždím křižovatku rovně, když jsem vjel na zelenou, stále nejsem nesmrtelný, ale pokud dojde k vyšetřování nehody dvou běžných vozidel nikdo by mi neměl přišít nedání přednosti. Teoreticky by za jistých okolností dát spoluvinu za nezabránění nehodě.

A jinak kupodivu „Zákon o provozu…“
odkaz: UTFG

a tam se píše:
„signál se zelenou směrovou šipkou nebo šipkami (například "Signál pro přímý směr“, „Kombinovaný signál pro přímý směr a odbočování vpravo“) možnost pokračovat v jízdě jen ve směru, kterým šipka nebo šipky ukazují. Směřuje-li zelená šipka vlevo, neplatí pro odbočování vlevo § 21 odst. 5,"

§ 21 odst. 5 je dej přednost protijedoucímu…

cukrar

Najděte si, prosím, výklad vyhlášky 294/2015,
značení S1, S2, S3.
Pak snad bude každému jasno.

Dochy

cukrar: Dik, je jasno i z te vyhlasky 😉 jen jsem se k ni neprobojoval vcas.

Dochy

Takže pokud to shrnu, pokud je pro můj směr komplet semafor se šipkama a svítí zelená, pak mohu věřit, že všichni co by mi mohli zkřížit dráhu mají stát. (mimo majáčků). V Koralkove městě by tedy všechny semafory měli mít místo plných světel trojšipky 😉 (pokud uvažuju klasickou křižovatku ve tvaru kříže)

cukrar

Dochy, tak to bylo ve vyhláškách 80, 100,99, zkrátka všech, které pamatuji.
Tak i teď v zákoně 361/2000. Přesněji v jeho vyhláškách o dopravním značení.

Dochy

Parada, dik… Nemel jsem prostudovane ty navazujici vyhlasky. V idealnim svete by bylo vse hned ve vydanem zakonu a nedoplnovalo se po letech vyhlaskama. Ale kde idealni svet najit??? 😉

Mc Merkurion

… ty jsi nečetl Neználka ??? tam ho popisuje …