hapiky

Je pravda, že o většině vesmíru nevíme vůbec nic?

Vesmír stojí na základech Temné hmoty a Temné energie o které nevíme vůbec nic?

Nejlepší odpověď
Kepler

Temná hmota a energie je jen hypotetický předpoklad k tomu aby se vysvětlilo, proč se Vesmír chová tak, jak se chová. Když podle dosavadních teorií něco nefunguje, tak se vymyslí další teorém, který tu díru vyfutruje. Jo, jo, víme celkem kulové a čím více toho víme, tím větší to kulové je. Já jsem třeba se svým pronikavým intelektem ještě nepřišel na to, kolik je třeba Higgsových bosonů k vyšroubování žárovky. To je zdrcující…

Další odpovědi
Ametyst

Co vesmír? Víme velmi málo i o životě v oceánech.

aliendrone

Když Zwicky zjistil, že galaxie nerotují v souladu s gravitačním zákonem, tak se začal „hledat vinník“. Velmi populární je hypotéza existence „temné hmoty“, látky která podléhá pouze slabé interakcí a v důsledku toho je velmi obtížně detekovatelná, stejně jako neutrina. (gravitačnímu vlivu podléhá veškerá hmota) Ale je to JEN hypotéza, vědci si už tolik krásných věcí vymysleli a vesmír jim do toho opakovaně a velmi sprostě háže vidle…

Temná energie je „něco“, co prozměnu má na svědomí zrychlenou expanzi vesmíru. Donedávna se vědci přikláněli k tezím, že vesmír nakonec zkolabuje sám do sebe (rozpínání se vlivem gravitace zastaví a přejde do hroucení > „velký křach“) NEBO rozpínání ustane a vesmír zůstane statický či se konstantně dále bude rozpínat. Na ZRYCHLUJÍCÍ expanzi by nikdo nevsadil ani cent. Všechno bylo jasné, paráda, dokud nějací pišišvorové (Perlmutter, Schmidt a Riess) se v tom nezačali šťourat (v honbě za Nobelovou cenou, kterou myslím v roce 2011 dostali) A k překvapení všech se vesmír našim tak krásným teoriím vysmál, protože měření ukázala, že expanduje ZRYCHLENĚ. Za vinníka tohoto průseru byla označena „temná energie“, což je něco, o čemž nevíme prakticky vůbec nic, vyjma toho, že „možná je“. Jako podezřelý č.1 vystupuje energie vakua (vakuové fluktuace), ale tohle je už vaření sekerkové polévky, pravda je taková, že víme KULOVÝ. :(

S ohledem na to, že temná energie a temná hmota by měly tvořit přinejmenším 95% náplně vesmíru (a na úroveň našich vědomostí o nich) se tedy v poklidu dá tvrdit, že o vesmíru nevíme prakticky NIC. ;) :D :D

Drap

Ano. je to pravda. Doposud toho víme velmi málo

anonym

Hypotetická otázka do pranice, viníka v podobě temné hmoty zodpovědného za to že u sebe galaxie drží pevněji než by měly není možné nahradit předpokladem, že mezihvězdné vakuum není dokonalé a že součet nepředstavitelného množství drobnounkých částeček rozprostřených po tomto abnormálně rozlehlém prostoru mezi planetami a hvězdami dohromady vydá za velmi silné nasčítané gravitační působení které ovlivňuje celou galaxii ? Bylo by to málo ? Nemohu se zbavit dojmu že temnou hmotu a anergii musí být možné nahradit něčím „běžnějším a srozumitelnějším“ konec konců takto to skutečně zní jen jako korekční konstanta, která má opravit odchylku v rovnicích viz Kepler … Pokud ji ale nejsme schopni zachytit, pozorovat, vyrobit, je nám temná hmota i energie k ničemu … musí to být přece jednodušší viz pravidlo „Nejjednodušší vysvětlení je obvykle správné“

Edison

Nejen o vesmíru toho víme pramálo. I o životě, zejména pak o ženách.

briketka10

Jj.
Mě fascinují všechny objevy černých děr, kde se berou?
Naposledy ta obří:
https://tn.no­va.cz/clanek/ved­ci-narazili-na-nejvetsi-cernou-diru-nechapou-kde-se-vzala.html

mosoj

O vesmíru nevíme nic, dá se říct že úplné ….. ! nejvíce se pracuje s hypotézou.
Vesmír stojí na mnoha zákonech, zatím ten nejhlavnější je gravitační zákon.

anonym

Hypotetická otázka do pranice, viníka v podobě temné hmoty zodpovědného za to že u sebe galaxie drží pevněji než by měly není možné nahradit předpokladem, že mezihvězdné vakuum není dokonalé a že součet nepředstavitelného množství drobnounkých částeček rozprostřených po tomto abnormálně rozlehlém prostoru mezi planetami a hvězdami dohromady vydá za velmi silné nasčítané gravitační působení které ovlivňuje celou galaxii ? Bylo by to málo ? Nemohu se zbavit dojmu že temnou hmotu a anergii musí být možné nahradit něčím „běžnějším a srozumitelnějším“ konec konců takto to skutečně zní jen jako korekční konstanta, která má opravit odchylku v rovnicích viz Kepler … Pokud ji ale nejsme schopni zachytit, pozorovat, vyrobit, je nám temná hmota i energie k ničemu … musí to být přece jednodušší viz pravidlo „Nejjednodušší vysvětlení je obvykle správné“

hapiky

aliendrone: Jedna z novějších teorií předpokládá, že tyto síly zasahují z jiného vesmíru. Světlo ani jiné energie nemohou prorazit, ale gravitace ano!

anonym

ono nejnovější neznamená hned správnější … je to jen další z téměř ničím nepodložených te­orií