Je eternit škodlivý materiál?

Pokud se ho dotýkáme, přicházím s ním do styku?

Při jak dlouhém vdechování může být škodlivý?

V Brně jsou u mini-golfu desky z eternitu. Dík za odpověď.

Doplnění: Při dotyku s eternitem je možný nějaký přenos do domácnosti?

Odpovědi
Dochy

Dotek v zásadě nevadí, nejedná se o jed. Vdechování škodlivé je – z eternitu (původní verze) se uvolňují vlákna azbestu, která jsou problematická. Usazují se v plicích a poškozují je, může to vést k rakovině. Neexistuje žádná bezpečná či nebezpečná expozice, každé vdechnuté vlákno nepatrně zvyšuje pravděpodobnost pozdějších problémů.

Co se týče konkrétního mniigolfu – jedná se opravdu o azbest? Pod tímhle označením se, pokud vím, vyráběli i desky na bázi jiného vlákna než zrovna azbestu… Tuším, že na bázi skla.

Hufnágl

Eternit nikdy nebyl škodlivý, ale protože se zahraniční výrobci potřebovali dostat na náš trh, našel se nějaký lobbista, který prosadil, že eternit je zdraví škodlivý.

mosoj

Jaký eternit? Původní měl v sobě azbestová vlákna, která ,když jsi je vdechl, se navěky! uchytila v plicích. V hodně případech se s toho časem vyvíjela rakovina dýchacích cest. Nezaleží na tom jak dlouho, ale skutečnost zda vůbec.

Dnes jsou výrobky obsahující azbest a čistě azbestové vůbec, zakázány. Viz brzdové destičky ! Llikvidace azbestových desek podléhá povolení a evidenci. Je velmi drahá. Eternit se vyrábí dále, ale místo azbestových vláken obsahuje skelná vlákna. Bohužel tyto desky nedosahují pevnosti jako měl azbestový eternit.

Otazník123

Kdysi jsem nevědomky přišel s tímto materiálem do styku při sundavání jakési izolace. Že se jedná o skelnou vatu z obsahem azbestu (v eternitu je nebezpečný právě azbest) mi bylo řečeno až po akci. A že mi prý určitě nic nebude… Od té doby se snažím podobnému rozdělávání různých starých izolací nebo materiálů ve kterých by mohl být azbest vyhýbat. Co se týče desek nebo střešních tašek, tam by zas takový problém být neměl, dokud se s nimi nehýbe nebo se nesundávají ze střechy stylem hodit z výšky do kontejneru kde se rozdrtí na šrot (uvolní se velké množství nebezpečného prachu). Co vím tak především pracovníci v dřívějším azbestovém průmyslu (hlavně ve francii, anglii) trpí na rakoviny plic a dodnes se soudí s pojišťovnami. Takže pokud se nejedná o hromadu rozdrcených desek ničeho bych se nebál.

anonym

Hufnágl: Která rizika tu tedy (ne)vidíš?

Hufnágl

Rizika? Třeba že uklouzneš na mokrým eternitu a sletíš za střechy. Co vím, ještě nebyla stoprocentně potvrzena rakovina z prachu po opracování azbestu

anonym

Takže panika není na místě?

Hufnágl

Dle mého názoru není důvod k panice, i když média jsou opačného mínění. Podívej, jsem vyučený klempíř, vím, že pokrývači pokládali eternit šablony nebo vlny, řezali až se jim od pilky kouřilo, ale pokud vím, u mnohých se rakovina z „eternitu“ neprokázala. To bylo na počátku sedmdesátých let a dodnes ještě někteří žijí. A když se teď rozhlédnu z okna, vidím minimálně 8 střech pokrytých eternitem. Jo, a na svoje si přijdou skládky s nebezpečným odpadem.

anonym

Díky Hufnágle, uklidnil jsi mě aspoň trošku.

mosoj

Statistika je mocnější než tvůj dojem. Víš kolik lidí žralo prach z brzd dopravních prostředků? Většina z nás přežila. Bez diskuse je statisticky prokázán vliv azbeztu na rakovinové onemocnění dýchacích cest. Nic s tím neuděláš.

Hufnágl

Dej důkaz a potom můžeme diskutovat!

mosoj

Ažu po tobě. Dej důkaz, že azbest není škodlivý. Zdar.

anonym

Dochy: Provozovatel udává v informacích eternit a je tam upozornění ,,nešlapat".