Smile.dollz

Jaký je rozdíl mezi slovy „zdravotní“ a „zdravotnické“?

Dá se použít třeba zdravotnické pomůcky, ale i zdravotní pomůcky? Díky

Nejlepší odpověď
quentos

zdravotní = týkající se zdraví, sloužící (péči o) zdraví
zdravotnický = týkající se zdravotníků / zdravotnictví

SSJČ tato slova uvádí jako částečná synonyma: zdravotní může znamenat i zdravotnický, ale až v třetiřadém významu, v ustálených spojeních (např. zdravotní sestra).

Zdroj: https://ssjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dat&heslo=zdra­votn%C3%AD&sti=­EMPTY&where=hes­la&hsubstr=no

Další odpovědi
Justin1

Řekl bych, že rozdíl je v tom, jestli se to týká zdraví, nebo zdravotníků, a pokud se to týká obojího, tak záleží na tom, jestli chceme zdůraznit, že to souvisí přímo se zdravotníky. Zdravotníci ke své práci používají zdravotnické pomůcky a jinak k péči o své zdraví používáme zdravotní pomůcky.