Hufnágl

Jaký je rozdíl mezi peluškou a hrachem?

Odpovědi
dudu

Hrách rolní /peluška/ je krmná surovina vhodná pro slepice, krůty, prasata a další hospodářská zvířata. Tuším, že kvete fialově a je hořký.
Na zahrádkách pak pěstujeme hrách setý (Pisum sativum) dřeňový nebo cukrový. Popínavá jednoletá rostlina, pěstovaná pro semena, lusky a výhonky. Je to dobrý zdroj bílkovin, uhlovodíků, vláknin, železa a vitamínu C.

EKSOT123

Hrách se pěstuje převážně kvůli semenu, které je sladké a vhodné k jídlu i ke krmení zvířat. Méně na píci nebo zel hnojení. Nové odrůdy hrachu jsou nižší a mají na konci listů množství větvených úponků, které částečně brání polehnutí porostu, na hteré je jinak hrách náchylnější.
Peluška je vyšší, má větší výnos píce a menší výnos semene. Pěstuje se především na zelenou píci pro skot. Eventuelně na zelené hnojení. Pokud se pěstuje na semeno, tak zpravidla jen na osivo. Semeno lze také krmit(aspoň myslím), ale to by bylo drahé, výhodnější je krmit semeno hrachu.
Asi by se toho našlo víc, ale vzpomínám si na tyto rozdíly: semena pelušky jsou nahořklá, nevhodná k jídlu. Zralá semena jsou tmavší než u hrachu. Naše současné odrůdy mají nafialovělé květy, hlavně člunek a fialový lem na bázi palistů (v místě, kde řapík listu dosedá na lodyhu, je to dobře vidět – viz obrázek):
https://web2.men­delu.cz/af_222_m­ultitext/picni­ny/sklady.php?od­kaz=hrach.html