Rokio

Jaký dopad má pokus o sebevraždu na kariéru v České republice?

Pokud se jinak zdravý člověk u nás pokusí o sebevraždu a nemá to žádné následky na fyzické zdraví, jak se budou koukat potencionální zaměstnavatelé na takového člověka?

Je pokus o vraždu sebe sama velký hendikep pro budoucí pracovní život?

Nejlepší odpověď
Edison

Bude to mít ve zdravotní dokumentaci. Např. nemusí dostat zbroják, těžko ho vezmou k ozbrojeným složkám a podobně.

Další odpovědi
Kepler

Dopad to může mít zásadní, páč tě převezou do léčebny, například v Kroměříži a budeš to mít v záznamech.

Bobek 2

Potenciální zaměstnavatelé by se to ani nemuseli dozvědět. Zdravotní způsobilost k zaměstnání posuzuje při vstupní prohlídce lékař, a ten do závěru pro zaměstnavatele nesmí psát konkrétní diagnózy a jejich projevy, ale pouze schopen/neschopen a případná omezení vyplývající ze zdravotního stavu. Tj. pokud je k něčemu potřeba lékařské potvrzení zdravotní způsobilosti, je na zvážení lékaře, jak to vyhodnotí – to se může týkat nejen konkrétního zaměstnání, ale i různých oprávnění – různé řidičské, pilotní a zbrojní průkazy, způsobilost k práci s dětmi atd. Pokud praktický lékař bude mít pochybnosti o psychické způsobilosti, pravděpodobně si vyžádá posouzení od psychiatra, a ten se bude nejspíš řídit svým odborným odhadem a zkušenostmi.

Edison

Bobku, sice se zaměstnavatel nedoví konkrétní diagnózy, to ale není podstatné. Ke vstupní prohlídce potřebuje výpis z dokumentace. Podle toho pak usoudí, jestli namíše souhlasné či nesouhlasné zdravotní stanovisko. To pro likvidaci kariéry bohatě stačí. Vstupní prohlídku vždy řeší smluvní lékař zaměstnavatele, nikoli kdejaký praktik.

Bobek 2

Ovšem stále platí, že k citlivým zdravotním údajům by se neměl dostat manažer či osobní oddělení toho zaměstnavatele, a zdravotničtí pracovníci zdravotnického zařízení jsou vázáni lékařským tajemstvím.

Případný sklon k sebevraždě by snad mohl být kontraindikací pro nějaké mimořádně zodpovědné činnosti, kde by tímto sklonem mohl ohrozit větší množství lidí – pilot letadla, námořní kapitán, možná strojůdce vlaku nebo řidič MHD. Obecně ovšem sklony k sebevraždě mívají spíše ti lidé, kteří nemají sklon si svou agresi vybíjet na ostatních. Pokud se zabije úředník, manažer, dělník, projektant, vědec, zemědělec anebo třeba i ten policista nebo voják, je to sice smutné, ale v zásadě nic, čemu by se dalo předejít tím, že to zaměstnání nedostane. A oproti opilcům, defrautandům, lemplům nebo korupčníkům má sebevrah tu výhodu, že tento problematický čin může dokončit nanejvýš jednou, tedy zcela výjimečně.

U většiny zaměstnání může být sice sebevražda pro zaměstnavatele komplikací, ale asi ne takovou, aby to ospravedlnilo „nezpůsobilost k práci“. Pokud by šlo o to, aby takový člověk neublížil sám sobě (např. v případě zbrojního průkazu nebo činnosti v ozbrojených silách), tak uplatnění takového důvodu by bylo absurdní, protože k sebevraždě takového člověka dožene spíše právě to, když bude všude odmítán.

Edison

On se ale nedostane ke zdravotním údajům, chápeš? Jen lékař nevydá souhlasné stanovisko pro výkon dané práce. To přeci bohatě stačí.