Yeeeeeee

Jak zjistím měřítko internetové mapy (na seznamu.cz)?

Potřebuji zjistit měřítko mapy na seznam.cz. Nevím však, jak ho spočítat. Osa je po dvanácti kilometrech a víc údajů nepovím, protože nevím, jaké uvést. Ani tu jiné nejsou.

Nejlepší odpověď
Edison

Měřítko ti na internetových mapách nikdo nenapíše neb záleží na velikosti a rozlišení zobrazovače (displeje, tiskárny, plotru…). Čili jedině změřit pravítkem to měřítko, co je vlevo dole a hezky spočítat.

Další odpovědi
aliendrone

Teď jsem se od srdce zasmál, na otázku JAK SPOČÍTAT měřítko mapy Edisonova odpověď „že je nutno to spočítat“ je VSKUTKU přínosná. :D :D :D

Tož asi takhle – jde to vícero způsoby. Z osy na mapy.cz kupříkladu takto:

  1. Změříš ten 12km dílek (dejme tomu, že je dlouhý/naměříš 15mm)
  2. Vypočítáš kolik km by měřil 1cm dílek

Tady trochu odbočím, bo v vlastní praxe vím, že tak prajednoduchou záležitost jménem trojčlenka nedostatečně ovládají i NĚKTEŘÍ „inženýři“, tudíž to trochu rozepíši.
1,5cm dílek = 12km
1cm = x
x=(1/1,5)*12
x=8
(podrobnosti k trojčlence si snadno dohledáš, pokud ti to není jasné)

  1. Najdeš na mapě 2 body, u kterých víš vzádlenost (pozor, NEJEDNÁ se o běžně vypočtenou délku trasy [ta se může všelijak kroutit], nýbrž o přímou vzálenost „vzduchem“)
  2. Změříš ji třeba pravítkem
  3. Přepočteš na jednotkovu míru, tedy kolik m/km ve skutečnosti je naměřený 1 cm – opět trojčlenka – v daném měřítku (znáš reálnou vzdálenost 2 bodů, změříš ji v cm a přepočteš kolik měří naměřený 1cm na mapě reálně cm ve skutečnosti)
  4. A z toho odvodíš měřítko. (tedy že 1cm naměřený pravítkem odpovídá x cm na mapě, tedy kupříkladu 1cm v příslušném měřítku na mapě = např. 16 500cm ve skutečnosti > měřítko je 1:16500)

Poznámka – pokud nemáš/neznáš konkrétní přímou vzdálenost mezi 2 body na mapě (abys ji mohl změřit) a nemáš ani jiné způsoby měření (navigace apod.), lze to provést tak, že si na mapě vyhledáš ROVNÝ, tedy BEZ zatáček úsek dálnice (třeba D1), označíš jeho počátek „start“, konec „cíl“ a mapy.cz ti tu REÁLNOU vzdálenost změří samy. Důležítá je ta přímost, pokud bys zvolil libovolné 2 body, mapy počítají dle nejbližších CEST. Lze pochopitelně zvolit i rovnou přímou cestu pro pěší (START i CÍL tedy budou na téže přímé cestě) pro pěší a příslušně ZMĚNIT i způsob pohybu (výpočtu vzdálenosti) z defaultního auta na chůzi.

Doplnění – jde to i jednodušeji (pro případ pouhého měřítka je už ve třetím kroku jasné jaké měřítko máš, pokud víš KOLIK 1cm na mapě je cm v reálu), ergo v případě, že dílek 15mm dlouhý obnáší 12km >> 1cm = 8km >> měřítko je 1:800000

Edison

Aliendrone, hrubě se ohrazuji proti tvému nařčení!! Otázka je naprosto jasně „jak ZJISTÍM“!!! Tak jsem napsal, že je nutno si to spočítat a i to proč. Moje odpověď je tedy naprosto správná relevantní a úplná. U tazatele předpokládám pochopitelně základní schopnosti počítání poměru.

Takže bys měl svou odpověď upravit a mě se omluvit!

Edison

Popisuješ to děsně složitě. Jak na google, tak na seznamu na mapách je dole měrka a uvedením délky v mapě!!! Na co hledat dva body, he?

aliendrone

Proboha, dneska ZASe nemáš den, že? ;) :D :D
Takže pro tvoji informaci cituji:

„Potřebuji zjistit měřítko mapy na seznam.cz. Nevím však, jak ho SPOČÍTAT.“

Že je tam měrná osa tazatel píše sám, já ji taktéž zmiňuji v odpovědi (12km dílek), ale jinak DÍKY, žes mne (nás) na to upozornil. Můžeš na to upozornit ale ještě několikrát, to víš, jistota je jistota a pokud máš z napsaného dojem, že jsem si toho ani já a ani tazatel nevšimli (jakkoliv to sdělujeme včetně délky dílku), tak jen houšť! ;) :D :D

Takže to shrnu – tazatel chce ZJISTIT měřítko mapy, je mu JASNÉ, že je to třeba SPOČÍTAT, ale NEVÍ JAK.

Odpověď, že „to má spočítat“ mi tedy nepřijde přínosná a co se týká „děsné složitosti“ mého postupu…, no, VELMI RÁD si přečtu TVŮJ jednoduchý postup na zjištění měřítka mapy, pochlap se! ;) :D :D

aliendrone

Ale jinak souhlasím, že není třeba počítat 2 body, stačí mu přepočet toho měřítka.

Edison

Potřebuje zjistit a neví jak spočítat. Tak jsem napsal, jak zjistit a pak si to už spočítat zvládne. Jestli neumí měřítko použít a jak to spočítat, pak mu už nepomůže vůbec žádná rada. Já pořád hledal nějakou OSU, která tam pochopitelně není. Jestli tím měl na mysli měřítko, to opravdu neumím posoudit, bo tady není zvykem nazývat věci správnými termity. Navíc.. jak jsem psal… měřítko na displeji počítače je irelevantní údaj, naprosto k ničemu.