modnar

Jak získávají vegani esenciální aminokyseliny?

Vzhledem k tomu, že celá škála esenciálních aminokyselin je obsažena pouze v živočišných zdrojích, jak vegani nebo vegetariáni poskytují tělu esenciální aminokyseliny, které se v rostlinné stravě vůbec nevyskytují?

Odpověď ke Keplerovi: uvádí se, že všechny esenciální aminokyseliny (EA) lze získat pouze z masa. Lidé si je možná syntetizovat nedokáží, ale co ostatní živočichové?

Co např. sója, ta prý jako jediný rostlinný zdroj obsahuje všechny EA?

Odpovědi
Kepler

Je to opačně. Esenciální aminokyseliny jsou takové aminokyseliny, které živočišný organismus nedokáže syntetizovat https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Esenci%C3%A1ln%C­3%AD_aminokyse­liny Tudíž si je berou z rostlin.

Pepa25

Na veganských webech jsou tipy na „záhračné potraviny“ typu quinoa, viz odkaz. Zda jdou aminokyseliny živočišného původu zcela nahradit nevím, nejsem výživový specialista.

Zdroj: http://www.vegan-fighter.com/vy­ziva/veganske-zdroje-bilkovin-s-kompletnim-aminokyselinovym-spektrem.html