dust8

Jak vzniklo přirovnání, že je něco „na palici“, a proč se hlavě říká palice?

Nejlepší odpověď
annas

Palice byla původně hůl,

„Palice má své jméno odtud, že při primitivní výrobě holí (neboť palice je prvotně, jako dosud ve slovenštině, prostě „hůl“) bylo důležitou složkou jejich opalování; "

V češtině palice = hůl, s nasazeným špalkem nebo hlavící – přeneseně i o lidské hlavě.

Předložka a předpona na- vznikly z ana- předpoma- . Z řecké předložky a příslovce aná = ‘na, po, nahoru, opět’.

Václav Machek Etymologický slovník

Je to na palici – něco, co člověku ubližuje, nemůže to často pochopit, vrtá mu to v hlavě, přemýšlí o tom – myšlenka vzniká přece v hlavě, tedy „nahoře“ těla v hlavě, nespisovně v palici.

Další odpovědi
Kepler

Obtížná nebo nepochopitelná záležitost. Makačka na bednu. Případně i naprostá blbost. Hlava svým tvarem může vypadat jako palice, stejně tak i jako řepa, kedlubna, šiška atd…

marci1

Je to na „palici“: divné, ztřeštěné, hloupé, bláznivé ap.(jednání, nápady). Palice = expresivně hlava, na základě významu „hůl s hlavicí“. 🙂

anonym

Na palici je celý komunismus, větší bláboly a výplody jsem nečetl, a že jsem četl bizárů.