zjentek

Jak vznikl název pro nástroj ukulele?

Původní otázka
Jak vznikl český název pro nástroj

Nejlepší odpověď
annas

"ukulele ‘havajský strunný nástroj’.

Z havajského ukulele, doslova ‘skákající blecha’ (uku‘hmyz ,blecha’, lele‘skákající’), a to podle přezdívky jistého britského důstojníka, popularizátora tohoto nástroje, kterou si vysloužil pro svůj temperamentní styl hry"

J. Rejzek Etymologický slovník

K historii nástroje
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ukulele

cochee

A jaký je teda ten český název? Pokud vím, „ukulele“ je název originální a ryze český název není.

annas

Také jsem se nad tím zamýšlela, proto jsem se podívala do historie, zda se název nějak změnil.

Roman71

A nezměnil.. Také se používá zkrácená forma „uke“, zřejmě proto, aby nedošlo ke zkomolení.. kdo ví.