Akzeret

Jak toto češtinářsky správně nazvete?

„S Čeňkem Jirsákem nemluvím, protože on je takový. A když on je takový, tak já jsem taky takový.“

Jde o knihu Bylo nás pět.
Mohu to nazvat „absurditou“? Nic jiného mi k tomu nesedí.

Díky

Nejlepší odpověď
annas

Jde o opakování slova, umocnění významu

Z pohledu literární teorie:

Zájmeno ukazovací „takový“ se opakuje na konci věty , takže fo je epifora – opakování stejného slova na konci veršů či vět.

„Polyptoton je opakovací figura založená na opakování stejného slova, ovšem v postupně v různých gramatických formách.“ Např. klín klínem.
Epanadiploze – opakování stejných slov na začátku i na konci souvětí, př. Mír musí být zachován, protože každý z nás potřebuje k životu mír."
Literární věda

Další odpovědi
Lamalam

Absurditu chápu jako něco, co odporuje zdravému rozumu. Tento přístup Petra Bajzy zcela chápu a za absurdní ho nepovažuji.
Doplňuji:
Možná byto mohl být polyptoton, epanadiploze nebo nějaká jiná řečnická figura. Jsou tu na to povolanější, snad se správné odpovědi dočkáš.

quentos

Opakování slov za účelem dosažení humorného efektu?
„Češtinářský název“ je široký pojem.