Damiana

Jak správně skloňovat některé názvy obcí?

Někdy si nejsem jistá, jestli říci např. u obce Rvasice – jestli je to ta nebo ty Rvasice… do Rvasic, Rvasice, Rvasiců…Rvasicím nebo Rvasicům, zda je vrch Bořeň – ta nebo ten. Dokonce i u města Chrudim jsem slyšela verze v Chrudimi i v Chrudimě.
Ale velký problém dělají hlavně všechny ty -ice.
Díky.:-)
Doplňuji:
Díky za odpovědi. Upřímně potěší, že v tom nejsem sama:-)
(Zatím jsem to „skloňovala“ podle „vzoru“ čarodějnice, ale to asi nebude ono…nejspíš…:-)))

Nejlepší odpověď
annas

Máte pravdu. Určitě nás chybuje většina, když čteme název obce, kterou neznáme.
Na to vám odpoví jedině pravidla nebo někdo z místních, i když ani to není záruka.

TUŠKOVÁ, Jana Marie. Jak skloňujeme názvy měst a obcí na -(ov)ice?. Český jazyk a literatura, Praha, SPN – pedagogické nakladatelství, Praha. ISSN 0009–0786, 2009, vol. 60, no. 1, s. 13–20.

Osobně vím, že dělá problémy Holice u Olomouce – ta, Holice v Čechách jsou pomnožné – ty. . Stejně chybně se uvádí ten Olomouc …

Když se s někým setkám, zeptám se, zda je dotyčný např. z Holice nebo z Holic.

Další odpovědi
quentos

to nelze než si zapamatovat, u každého města je to jinak. Jsou TY Havlovice, ale TA Solnice – a žádná pomůcka na to není, záleží to jen na úzu :{(>

manon

Bořeň je ten , Chrudim je ta, Rvasice jsou pomnožné, jako řada dalšcíh, ale řada na -ice není pomnožná – třeba Kamenice, Konice, Blatnice, Mohelnice, Kaplice…(a to se ještě možná někde pletu). Jojo, je to guláš :)

Funna

ty Kvasice…v Kva­sicích…Bořeň jen typuju jako ten, ale to nevím…a Chrudim je ta, takže v Chrudimi
Doplňuji:
a u -ice je to ve většině případů TY…např. ty Slušovice

hanulka11

To tedy jsem na tom asi stejně-celý život jsem si myslela, že jsou… ty Hostivice . Jezdili jsme přes ně – nyní už vlastně přes ni. A nyní jen čtu ve spojitosti Rathem , že pochází z Hostivice .

bolak

Damiana: já bych skloňování uplně zrušil Damiana, aby v tom nebyly zmatky, a když už jsme u tohle téma, byla jsi někdy v Praha? jela jsi někdy metro?

Damiana

bolak: Praha? Kde to je? Ve Vídeň?

Damiana

Funna: Díky za odpověď. Tak to jsme na tom dost podobně…já právě taky dost „tipuju“…:-)

annas

Manon, nevím, kterou znáš Konici. Je jich určitě víc. . Ta na Prostějovsku je ta Konice – viz Brodek u Konice, Lhota u Konice. Hasiči v Konici …

manon

annas: Právě – ta Konice – uvedla jsem ji jako příklad jednotného čísla ženského rodu. Jestli jsou i nějaké Konice pomnožné , tak ty neznám.

annas

Mě právě zajímalo, zda neznáš jinou, protože samozřejmě jsem nevěděla, že myslíme na stejnou. . 🙂

bolak

ty seš hrozná konice :)

manon

bolaku, komu nadáváš :) Koukej být alespoň adresný, než se annas urazí :)

bolak

to není nadávka, to je lichotka, nadávka by to byla kdybych řek že se pomnožná konice..

a já myslel že už se orientuješ v diskuzích :-o , jak je to možný že ne?

tak navysvětlenou, můj příspěvěk je pod tvým, a má vyšší číslo než tvůj, tudíž reaguju na tebe…

kapeš? :)

manon

Jasně, že jo – občas mne baví dělat blbou blondýnu, to nevíš? Takovou, co táhne KONĚM mimo šachovnici :)

bolak

já to tušil, že máš za ušima, ale dej si bacha abys to nepřepískla, někdy se stane, že člověk tak dlouho něco předstírá, až se tím stane..

BU!

manon

Uff. Krapet mne z toho zamrazilo. Jednoduše – máš pravdu.