jalovkec

Jak se chovat, když se ztratíte v horách?

Je pravda, že statisticky má ztracená osoba několikanásobně větší šanci na záchranu, když zůstane sedět na místě a nezačne chaoticky bloudit?

Odpovědi
Kelt

Snad ano, záleží, zda tě první najde medvěd nebo horská služba.

Arne1

Pokud to není vysokohorský terén, kde každé šlápnutí hrozí zřícením, tak si moc bloudění nedokážu představit. Prakticky každý má v kapse navigaci a může se kouknout na mapy kde se aktuálně nachází a kterým směrem je nějaká cesta

led

V našich horách sa nesnažte blúdiť, skúste sa orientovať podľa prírodných znakov. Ale nečítajte pri tom Karikovú Trhlinu, lebo naozaj zablúdite. Tribeč, opradený povesťami o záhadách, je už raz taký…
Kedysi v dávnych časoch som zistila s prekvapením pri načúvaní reči prírody, že život v lese neutícha ani v noci, ježko funí ako človek a keď nájdeme tečúcu vodu, máme ísť v smere toku. všetky rieky, riečky aj potoky u nás tečú smerom dole medzi ľudí, Slnko vstáva kdesi na juhovýchode a hory sa týčia k oblakom… A povestiam o machu na severnej strane stromu neveriť v hlbokom lese…
Ale prečo sa snaží blúdiaci človek krútiť doprava a vidieť ľudí, tam, kde nie sú, som nezistila nikdy.

PS. Arne na techniku nespoliehajte, mobil sa vybije v práve vtedy, keď ho najviac potrebujete. Radšej si všímajte prírodu.