Spartaboy

Jak dlouho herní notebook zvládne nejnovější hry?

Když koupím levnější herní notebook za o něco málo víc než 15 tisíc za kolik let asi tak nebude už zvládat nejnovější herní pecky?

Odpovědi
anonym

No, pokud ten notebook bude starší nebo nebude tak efektivní, tak ty hry nemusí utáhnout. Dnes se spíše trh orientuje na konzole.

anonym

Tohle je téma, o kterým se můžeme bavit hodiny a dny. Co bude na podzim? A za rok? Jaký technologie a vymoženosti přijdou za 5 let?

Dál je tady pojem „zvládat“. Když budete chtít hrát Cyberpunk 2077 ve 4K @240Hz, notebook to nebude zvládat, už vůbec ne slabší stroj za 15 tisíc.
Ale když se spokojíte s minimálníma detailama, s vypnutým AA, stínama, odleskama a rozlišením 640×480, zahrajete si.

Takže co si představujete pod pojmem „zvládat“?

Osobně bych si na hraní nikdy nekupoval notebook. Nepíšete žádný parametry, ale za 15 tisíc? Za takový peníze naše firma nekupuje ani stroje pro lidi do kanclu…

anonym

Teď se v této oblasti děje docela významná revoluce, která pohled na potřebný herní výkon radikálně změní. Bude možné totiž hrát ty nejnovější hry na nejvyšší detaily i na velmi starém a nevýkonném hardwaru, který třeba ani vůbec nemá výkonný 3D akcelerátor. Té inovaci se říká „streamované hraní“, a v principu jde o to, že hra je vykonávána i její grafika vykreslována na výkonném vzdáleném serveru a k uživateli putuje už jenom hotový komprimovaný obraz s minimální latencí, který zvládne pohodlně a ve vysokém rozlišení zobrazit i ten nejstarší notebook jaký doma máš, dokonce i kterýkoliv chytrý televizor sám o sobě, tablet či telefon. Herní ovladač se připojuje přes internet rovnou k tomu vzálenému serveru, tedy ani se nepřipojuje k USB ale rovnou k WIFI a ven.

dnes tu máme dva zástupce těchto služeb
NVidia NOW a Google STADIA (další se chystají spustit tento a příští rok) …

Dá se řící že s těmito platformami vůbec nezáleží na tom jak výkonný máš notebook a budeš moci krát cokoliv a vydrží sloužit jako herní notebook klidně deset let bez upgradu.

viz https://www.nvi­dia.com/cs-cz/geforce-now/ a https://stadi­a.google.com/

anonym

Přirozeně obě tyto služby jsou dnes enormně přetížené a nezvládají prvotní nápor takže jejich provozovatelé buď dočasně uzamkly další registrace hráčů nebo omezili dostupnost jen na vybrané země, tohle se ale má v několika příštích měsících změnit a obě služby by měly být dostupné celosvětově bez omezení. Imo je teď vyhazování peněz kupovat drahý herní notebook když je takováto unikátní možnost hrát i na nevýkonném železe prakticky za dveřmi a mnozí, co měli štěsít a registrovali se včas už takto běžně hrají, není to tedy žádné scifi ale fungující technologie s momentálně jen dočasně omezenou dostupností.