annas

Jak chápete význam spojení „je to v kopru“ či „jít do kopru“? Proč právě kopr?

Přiznávám, že v naší oblasti jsem se s těmito výrazy nesetkala. Teprve nedávno jsem je zaregistrovala v jednom pořadu v TV a před několik dny ten první někdo zmínil ve své odpovědi. Je jasné, že je o výrazy nespisovné. První tuším, u druhého si nejsem významem docela jistá.
Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
www

Bez hantecu:
Chápu to jako běž do „háje“ (spisovně), nebo jinam (nespisovně). A je to v .. taktéž 😁.
Kopr roste zcela planě a téměř všude, proto tam. Navíc, místo toho „nespisovného“ do „pr..“ zůstává alespoň to „r“ ve slově kopr. 😁 Možná proto a také aby jsme nebyli tady prostí to vzniklo.
Názor, nejsem češtinář.

Další odpovědi
MK44

Podle mně nejde o zeleninu. „Poslat do kopru, být v kopru“ souvisí s řeckým “κόπρος“ tj. lejno, hnůj.
Srov. též císař Constantin V. Kopronymos (hovnojmenný, pokálený), κόπρος του Αυγείου – Augiášův chlév, koprolit – zkamenělá stolice (v paleontologii), koprofág se živí výkaly, koprofilie/ koprofobie záliba/odpor k výkalům apod.

bolak

A nemohlo by to bejt né „kopr“ ale „kopro“?

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=kopro

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=kopro­filie

Něco jako „je to v hajzlu“ nebo „je to ve sračkách“ ? To já ale jentak odhaduju, neříkám že to tak je.
Doplňuji:
Ale vlastně jo, otázka zněla, já k chápeme význam onoho spojení, takže takhle ho prostě chápeme my inelektuálové.

anonym

Slovník brněnského hantecu
je to v kopru ~ je to ztracené
http://www.hantec-pgnext.estran­ky.cz/clanky/slov­nik-brnenskeho-hantecu.html
Tento idiom znamená, že se něco horší. Výrazů má na to čeština samozřejmě víc, a proto dnes jen stěží najít vhodný ekvivalent. JÍT se dá do mnoha míst…:-), ale tak nejslušněji do kopru, od desíti k pěti nebo ke všem čertům.

Damiana

V televizní hantýrce se tak říká KOnečné (KOntrolní) PRodukci. Třeba při natáčení reportáže.
Reportáž se „zkopruje“ (zkontroluje – upraví, odstraní se chyby, schválí se) než půjde do vysílání. Obvykle má hlavní slovo dramaturg a šéf oddělení. 🙂

anonym

Dovoluji si oponovat. To „k“ má být velké, to zaprvé. Je to místní určení a je to o tom, že zkrácený výraz pro město Kopřivnici (návaznost na včerejší otázku na zkrácené názvy jmen měst) je právě Kopr.
Takže do Kopru můžeme nejen jít, ale i jet. Problém je tam doletět, protože nemá letiště a také se tam nedá plout lodí, jelikož nemá přístav, a protože řeka Lubina je zralá tak akorát pro Michala Koleho a pro plavce.
Jinak samozřejmě je správný význam " je to v pr…, nebo v háji" a když někdo pošle někoho do kopru, tak ho posílá do těch míst, kde záda ztrácejí slušné pojmenování.

Takže podle takto inspirativní otázky jdu natrhat kopr a na večeři bude zítra koprovka.

annas

Ad ocko, ale pak by do Kopru muselo být velké písmenko a spíš by se týkalo jen těch, kteří bydli v okolí.

annas

Já našla ten tvar – do kopru, takže opravdu nevím. Kdyby to bylo kopro – tak by se to skloňovalo do kopra, ale je to nespisovné, čert ví.

Z odpovědí:
pak to pujde zase do kopru 🙂 Běž do kopru. zdravotnictví jde pomalu do kopru… zřejmě nějaké módní výraz

annas

Udělila jsem nominaci MK44, který uvedl i původ.

MK44

Možná, že je to módní, ale poněkud „staromódní“. Používala to totiž i moje babička. Opustila nás před nějakými 30 lety. Za jejího mládí se ještě na gymnáziích učila řečtina. Její znalost u těch, kteří toto sousloví vyhrabali, nepředpokládám.

annas

Am MK44, děkuji. Většinou si etymologii vyhledávám sama, ale v tomto případě jsem nepátrala.. Stejnou platnost má zřejmě i předpona, kterou uvedl bolák.

MK44

Se skloňováním a spisovností tady moc nepořídíte. Malou útěchou pro výraz „do kopru“ budiž, že genitiv od “ὁ κόπρος“ (TEN exkrement) je “τοῡ κόπρου“ [kopru] (toho exkrementu). Ovšem s výrazem „v kopru“ je to v kopru, protože řečtina nemá ani lokál ani ablativ… 🙂

bolak

Nó, tak to třeba vzniklo podobně jako většina výrazů, někdo někde slyšel kopro, bylo mu řečeno že co to znamená, připomínalo mu to jiné české slovo > „kopr“ a to už se chytlo.

Takže podlě mě „je to v kopru“ je slušnej výraz pro „je to v prdeli“.

annas

Možné je všechno, i když přiznávám, že bych brala trochu jemnější výraz. U nás se říkalo : Je to v Bruntáli. Náš ředitel totiž skloňoval některá slova podle jednoho vzoru … jsme v auli, jdeme do aule, s aulí musím něco udělat …