denisse

Co znamenají tato označení potravin?

Co znamená u potravin označení:raw,pa­leo,gluten free,vegan,no lepek,atd…

Původní neotázka
Co znamenají tyto označení potravin

Nejlepší odpověď
Kepler

raw – syrový, nevařený
paleo – neexistuje, resp. nenašel jsem
gluten free – bez glutamátů
vegan – zřejmě vhodné pro vegany
no lepek – bezlepkový

Snad mě někdo poopraví.

Další odpovědi
Alesh

paleo

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Paleolitic­k%C3%A1_dieta

BergySeltzer

Viz kolegové, jen „gluten free“ bych právě označil jako bezlepkové a „no lepek“ – to jste viděla kde? ))

pusinka50

Doplňuji Keplera: Paleo je strava ze skutečných potravin. Žádné náhražky.

Nuk nuk

Už už jsem chtěla dát palec Keplerovi, ale má tam chyby, takže trochu poopravím.

RAW = znamená syrový, jsou to potraviny, které nebyly upravené tepelně, respektive při teplotě max 40°C. Zároveň nejsou uprvavované nijak chemicky ani jinak rafinované, modifikované apod. Lidé vyznávající tento styl stravy se nazávají vitariány.
PALEO = jsou potraviny odpovídající tkzv. paleo dietě. Ti, kteří ji používají se snaží údajně stravovat tak, jako se stravovali lidé v pravěku (paleolitu). Titot lidé se vyhýbají zemědělským produktům – tedy jedí jen primární potraviny – maso, ryby, ovoce, zeleninu, vyhýbají se však obilovinám, luštěninám, sýrům, mléku…
GLUTEN FREE a NO LEPEK (případně BEZ LEPKU) = jsou potraviny, které neobsahují lepek, tedy bílkovinu, která se vyskytuje v pšenici, žitu, ječměni a často po kontaminaci i v ovsu. Jako bezlepková může být označená potravina, ve které je méně než 20 mg lepku na 1Kg potraviny. Bezlepková dieta je určená především celiaků, kterým lepek devastuje střeva, a alergikům, kteří na něj mají jinou reakci. Dnes je bzl dieta hodně v módě i u zdravých lidí, označení se ale týká hlavně těm výše zmíněným.

VEGAN = vegani jsou podobní vegetariánům, ale kromě masa odmítají i vejce a mléčné výrobky.