CTTON

Co znamená to, že lidská práva jsou pod ochranou soudní moci?

Nejlepší odpověď
annas

Podrobné vysvětlení najdete v odkazu

https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:a35PmFTca4QJ:­https://is.am­bis.cz/th/yca5v/Ba­kalarska_prace_Kor­dik-Soudni_ochrana_lid­skych_prav_a_svo­bod_-_pro_slouceni­.pdf+&cd=4&hl=cs&ct=clnk­&gl=cz&client=fi­refox-b-d

Soudni_ochrana_lid­skych_prav_a_svo­bod_-_pro_slouceni.pdf

Bankovní institut vysoká škola Praha
Katedra práva a veřejné správy
Bakalářská práce
Soudní ochrana základních lidských práv a svobod
Miroslav Kordík
Praha, duben 2012

"Základní práva a svobody jsou pod ochranou soudní moci. Čl. 4 Ústavy ČR tímto proklamuje zásadu právního státu se zvýšeným stupněm ochrany lidských práv, která mají ústavní charakter. Zde si lze všimnout provázanosti s Listinou v hlavě druhé oddílu prvním.

Dále čl. 90 Ústavy ČR rozšiřuje ochranu soudní mocí i na ostatní práva jakýchkoli fyzických a právnických osob. Soudy jsou povolány k tomu, aby poskytovaly ochranu právům. Opět doplňuje Listina v hlavě páté, která se týká práva na soudní a jinou ochranu.

Princip právní jistoty lze odvodit z pojmu právního státu podle čl. 1 odst. 1 ÚstavyČR. Další důležité principy, které vyplývají z obecného principu ochrany práv ze strany soudů, jsou především nestrannost a nezávislost soudu, právo na spravedlivý proces, právo na právní pomoc, princip soudní kontroly zákonnosti aktů veřejné správy.

Nestranný soud může být jen tehdy, je-li nezávislý. Nestrannost zajišťuje, aby právo bylo naplněno, a nikoliv zájmy například většiny.

V civilním procesu existuje zájem na nestranném posouzení nároků stran.
V trestním řízení musí být soud oddělen od státní žaloby, jinak vzniká nerovné postavení obviněného.

Správní soud musí být také oddělen od státní správy, jinak by se stal vlastně
soudcem ve vlastní při. Máme-li zajištěný nestranný soud, potřebujeme ještě spravedlivá pravidla soudního jednání. Princip práva na spravedlivý proces se opírá o čl. 6 odst. 1"

s. 29 a další atd.

Další odpovědi
anonym

Vezmu to jinak než Drap: Budeš-li (oprávněně) pociťovat, že jsou ti upírána práva, máš možnost se obrátit na soud. Justice kromě sankcí má také funkci ochrany před potenciálním tlakem státní moci, to je vlastně důležitá role. Dokud tyto instituce budou mít ve společnosti důvěru, bude jejich role účinná (v otázce lidských práv). Autoritářské režimy (komunistické) šly nejprve právě po justici, proč asi?

Drap

Znamená to to, že když porušíš něčí lidská práva, tak tě soud po zásluze odsoudí.