uccello

Co zaručeně pomůže na špunt ušního mazu?

Mám zrovna štěstí, že se mi v pravém uchu tvoří více mazu, než je normální, takže jednou za nějaký čas musím na pročištění. Dá se to ale řešit i jinak, než otravovat na ušním? Odpovědi jako čistit si uši nebo vatové tyčinky si prosím nechte pro sebe. V tomto případě to neplatí. U doktora podstoupím většinou kovové tyčinky a výplach, což si sám doma asi neudělám. Existuje nějaký roztok, který by celý ten nános na bubínku dokázal rozpustit? Nevím, jak ušní spreje, ale některé to dokáží spíše naboptnat než odstranit. Díky za radu.
Doplňuji:
Vatové tyčinky jsou největší chybou, jakou může člověk udělat. Maz si akorát více zašťouchá na bubínek a pak už je jen jediná cesta – k doktorovi.

Nejlepší odpověď
marci1

Vatové tyčinky zásadně ne. Při nadměrné tvorbě ušního mazu lze zvukovody ošetřovat v lékárně zakoupeným zvláštním ušním sprejem, který dokáže cerumen ( mazový špunt ) rozpouštět. Uvolněný maz lze následně snadno ze zvukovodu odstranit ručníkem nebo ušní štětičkou.
Není-li ušní sprej k dispozici, lze v nouzi použít rostlinný olej ( nejlépe olivový ). Olej nakapaný do zvukovodu cerumen uvolní (podobně jako sprej). Pak lze proudem vlažné vody (například pomocí sprchy nebo velké injekční stříkačky a vhodné hadičky) odstranit obsah zevního zvukovodu. Vždy je nutné použít příjemně vlažnou vodu a vyplachovat rovnoměrně (střídavě) obě uši, aby podrážděním nedošlo k točení hlavy nebo závrati.
http://www.pra­lek.cz/pece_o_zvu­kovod/

Další odpovědi
anonym

Pokud se mi ucpe ucho mazem, jdu rovnou do lékárny a tam si koupím olej do ucha. Bez návštěvy ušního, který by ti ten olej předepsal a za týden by si k němu zase musel na proplach uší. Tento mezičlánek jsem vypustil a ušetřených 60 Kč jde na koupi toho oleje.

Earl Sin

Souhlas s česílkem. Mám stejný problém a olejíček to velmi dobře řeší.

mosoj

A co pravidelné čištění ?
S těmi tyčinkami s tebou nesouhlasím. Nakonec píšeš o kovových, takže o tom nic nevíš, to si ale nechávám pro sebe. Je to o tom jak čištění provádíš. Všechno se musí umět.

uccello

Mosoji děkuji ti za odpověď, která sice můj problém neřeší, ale to je detail. Pokud o tom nic nevím, v tom případě o tom nic neví ani doktoři z ORL nemocnice na Homolce, fakultní na Karláku a z Vinohradské. Tak nás klidně pouč o problému, na který čištění uší nemá vliv.