Uzt654

Co jsou základní lidská práva?

Znamena to že taková práva může zrušit jen prezident?

Odpovědi
Edison

UTFG: https://www.psp­.cz/docs/laws/lis­tina.html

Listina je nad ústavou. V Ústavě si přečti, jaká práva má prezident: https://www.psp­.cz/docs/laws/con­stitution.html

A mohou tam být odkazy na zákony…

Zdroj: https://www.psp­.cz/docs/laws/lis­tina.html

JájsemRaibek

Prezident je jen taková malá figurka, která nemá žádnou pravomoc. I pokud se nase..re, nepodepíše zákon, tak ho poslanci přehlasují a jede se dál. Prezident nic zrušit nemůže.
Základní lidské právo je např. právo na život. Pokud by někdo chtěl toto právo na život zrušit, tak jedině ústavním zákonem a to by prostě neprošlo. Tam je potřeba souhlasu (myslím) 120 poslanců+ dále senátoři.

Hufnágl

Základní lidská práva zmizela po 17 listopadu 1989.

zjentek

Třeba nesmíš nikomu na ulici z hladu uhryznout ucho. To nesmíš. A aby to bylo jasný, tak je třeba dát člověku právo mít a nosit uši. A to je různými kličkami přesně stanoveno. Ty, když ustanovení porušíš, stihne tě trest. Stihne tě vždy, protože tyto lidská práva nikdo nezruší. Pakliže ano, okamžitě (a to přirozeně) nastane právo silnějšího a toto právo je ve svý přirozenosti hodně nebezpečný pro každého, kdo o svý síle pochybuje a protože slabý může být i ten, kdo lidská práva zruší, může se toto zrušení základních lidských práv a svobod okamžitě otočit proti jemu samotnému a to by byl v danou chvíli konec. Brzy by okamžitě nastoupil někdo umírněný, kdo by nastolil nová základní práva člověka a tím umírnil i ostatní lidi. Otázkou je, jak by jiím situace mezi těmito lidskými právy zachutnala a jestli už by nechtěli zůstat u práva silnějšího. Pak by měl i ten umírněný asi smolíka a lidská plémě by asi trochu zhrubla, což IMHO už aby bylo, bo pohled kupříkladu na tlustého umíněného uřvánka, jak sekýruje normálního chlapa a nutí jej k výkonům, o kterých nemá tušení, zda jsou v lidských silách, je pro chlapa něco jako pro býka červená barva no a logicky se dostáváme k závěru, že podobný mol s průpiskou asi lidská práva ve vlastním zájmu nezruší. No a jde se jací lidé po stránce vizuální pohybují a jaká korýtka ovládají, to už si udělej obrázky sám. A zrušení práv bude hodně o fyzické kondici, nikoli intelektu. Třeba mrkni na prezidenta Zemana a sám uvaž, jak dlouho bude takový člověk živ, když si zruší lidská práva. Tam (bezpráví) od prvního jeho kontaktu s normálním, zdravým, inteligentním, stejně starým chlapem, to do jeho smrti může trvat tak… tři sekundy? Čili s podobnou úvahou o rušením práv OPATRNĚ a platí bez ohledu na funkci, kterou si do hrobu nakonec nebere ani ten, který si ještě za života myslí, že snad vezme. Tolik laicky o lidských právech, systému, vlezdoprdelování a čiré síle zdravého ducha. Pamatujme – zdravého, silného člověka NIC neumlčí! A i kdyby alkoholismus byla třeba viróza, tak zdravý člověk ji přečká, aby později světu řekl pravdu. Řekl budoucímu světu, co bylo pravdou pro všechny ty mrtvé a jaká je ta pravda ve skutečnosti. Jaká ta pravda je, jaká byla lidská práva a proč ti lidé OD POHLEDU vypadali, jak vypadali. A to bude asi tak všechno. Držte se ve zdraví…

Kryšpín

Tak na př. Politická práva. Čl. 17 odst. 2. Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu. Odst. 3. Cenzura je nepřípustná.
Ovšem pokud by nebyla regulace, tak by létala mrva od některých levičáků, pravičáků, nacistů fašistů a pod. Tak jak měl názor Churchill, demokracie je největší bordel, každý do všeho kecá a nikdo nenese odpovědnost.

Pepa25

Základní lidská práva (na život atd.) vycházejí z konceptu přirozených práv, tzn. nevznikají žádným zákonem, proto je také nejde zrušit. V Listině základních práv a svobod jsou jen deklarována.
Prezident ve vztahu k lidských právům nemá žádné pravomoci (pouze jmenuje soudce, kteří se právům věnují v rozsudcích).

Pepa25

Hunfágl, Kryšpín: není nad právo si zanadávat, že nemám žádná práva, co? 😉

Edison

A rovnou se nauč vyhledávat informace a pracovat s nimi!!

Uzt654

Je mi jen 12 let, tak kdo může zrušit listinu základních práv, parlament?

zjentek

Laicky jsem ti to osvětlil já, ale počkej si ještě na názor profesionála. Na profesionalitě stojí svět a bez ní je to skoro jako bezpráví.

Zvidatel

Ty kokos, jebni tam někdy enter, když píšeš, líp se to pak čte. :'DD
(Jen taková moje všetečná rada ;) :P

zjentek

Slovo všetečný se mně úpa břídí, když někdo používá… no pfuj t woe ._.

Zvidatel

Proč, a takové hezké slovo to je. ;)