dust8

Co jsou to vlastně „rozptylové podmínky“ u předpovědi počasí?

Nejlepší odpověď
annas

Podrobnou odpověď najdete v archivu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/rozptylove-podminky

V odpovědi je podrobná definice s odkazem na základní pojmy

„Meteorologická terminologie využívaná v předpovědi počasí“

"Rozptylové podmínky jsou meteorologické podmínky pro rozptyl znečišťujících látek v ovzduší. Závisí zejména na proudění vzduchu, a to v horizontálním i vertikálním směru. Jsou definovány 3 druhy:

dobré, mírně nepříznivé a nepříznivé atd."

http://meteo.ig­n.cz/Zaklpojmy­.htm

Další odpovědi
Kepler

Dobré rozptylové podmínky máme, když fouká vítr a nenastává teplotní inverze.

Pepa25

Rozptylové podmínky jsou určeny stavem meteorologických prvků a veličin, které rozhodujícím způsobem ovlivňují přenos a rozptyl znečišťujících látek v ovzduší. Jedná se zejména o rychlost větru a teplotní zvrstvení atmosféry (průběh teploty vzduchu s výškou). Při nepříznivých rozptylových podmínkách, tzn. za bezvětří nebo slabém větru a při teplotní inverzi (teplota s výškou roste) je zejména na podzim a v zimě v oblastech se zdroji znečištění nutno očekávat vysoké znečištění ovzduší. Při dobrých rozptylových podmínkách (alespoň mírný vítr, teplota vzduchu s výškou klesá) se znečišťující látky promíchávají a ředí, koncentrace jsou nízké. Rozlišujeme rozptylové podmínky dobré, mírně nepříznivé a nepříznivé. Předpověď rozptylových podmínek je součástí předpovědí počasí.

Zdroj: portal.chmi.cz › weather_links › Pocasi › Navody › otazky_smog

Kryšpín

Jako u politických slibotechen, slib se pomalu rozptyluje.