CTTON

Co je základem demokracie?

Jsou základem demokracie pouze volby, nebo i lidská práva?

Nejlepší odpověď
annas

"Principy demokracie

Demokracie – principy
O demokracii lze hovořit, jsou-li splněny následující základní principy:

  1. držitelem politické moci je lid.
  2. pravidelně se opakující svobodné volby.
  3. občanské svobody – projevu, shromažďování se, pohybu.
  4. dělba státní moci – moc výkonná, zákonodárná a soudní.
  5. politický pluralismus.

Podrobnosti o vývoji, významu demokracie atd. si můžete přečíst v odkazu.

https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:4hH0qyW­x9sgJ:https://www­.szs-pardubice.cz/file-download/559/+&cd=­1&hl=cs&ct=clnk&gl=cz&cl­ient=firefox-b-d

Další v odkazu – podrobnější informace

https://www.uc­seonline.cz/zsv/de­mokracie/

" Mezi základní principy demokracie patří:

  • jedná se o formu politického zřízení, která umožňuje všem plnoprávným občanům účast na správě a řízení státu
  • je založena na principu podřízení se menšiny většině a uznání svobody a rovnosti občanů
  • mezi základní principy demokracie patří:

Ø suverenita lidu – suverénem, tedy tím, komu je svěřena moc, je lid
Ø časově omezené vládnutí – je zaručeno pravidelnými svobodnými volbami
Ø právní stát
Ø dělba státní moci
Ø pluralita politických subjektů
Ø svoboda projevu, tisku
Ø politická rovnost a rovnost lidí před zákonem
Ø soukromé vlastnictví"

Druhy demokracie – přímá, nepřímá atd.

Další odpovědi
Zvidatel

Pojetí demokracie je více. Měla by to být svoboda, rovnost, stejná práva a možnosti pro všechny, a vláda lidu.
Samozřejmě, že lidská práva, možnost volby je taky právo.
Jestli je to skutečnost je však diskutabilní.

anonym

Tak, volby nejsou základem demokracie (byly i za totality). Svobodné volby už jedním z pilířů ano. Vlastně tvoje předchozí otázka to naznačila, nezávislá justice.

da ny

Právo volit zákonodárce, způsob volby určuje úatava.
V přímé demokracii o zákonech rozhoduje lid (referendum).
V zastupitelské demokracii parlament (zástupci lidu)

"Jedna z teorií vyžaduje tři základní principy:

  1. vzestupná pyramida vlády tj. svrchovanost náležící v nejnižší úrovni autority,
  2. politická rovnost,
  3. sociální normy, skrze které osoby a instituce akceptují pouze takové jednání, které je v souladu s principy vzestupné vlády a politické rovnosti.[6]"

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Demokracie

CTTON

Annas- pouze tyto 3 věci, zbytek se z listiny základních práv a svobod může odstranit a stále půjde o demokracii?

annas

Ne všech zemích jsou uplatňovaná práva podle Listiny… Takže v podstatě není možné z prinicpů demokracie Listinu odstranit. Je součástí ústavy. .

Můžete si opět pročíst, jak to bylo u nás s právy za socialismu, i

"Socialistická ústava omezovala ve srovnání s Ústavou 9. května (1948) katalog občanských práv a svobod a rozšiřovala občanské povinnosti.[14] V případě Ústavy 9. května však existoval propastný rozdíl – zřetelný zejména v padesátých letech – mezi právy formulovanými v Ústavě a skutečností, kdy docházelo k systematickému ignorování a potlačování lidských práv a svobod.[ Deklarativní a ideologicky podbarvené ústavní zakotvení umožňovalo omezovat základní práva a ukládat povinnosti i prostřednictvím druhotných právních předpisů. Fakticky tak státní moc mohla vše, co právní normy nezakazovaly, zatímco občan jen to, co mu právní normy dovolovaly.

Na podzim 1990 byla úprava hlavy druhé Ústavy 1960 označena politickou reprezentací jako nepoužitelná pro utváření demokratického právního řádu."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Listina_zá­kladních_práv_a_­svobod

CTTON

Co si má člověk vybrat když všude píšou něco jiného :/

anonym

Demokracie je stále se vývíjejíci koncept, annas tam uvedla více než 3 podmínky. Jakmile se odstraní (nebo bude vůle jej odstranit) jeden z těch bodů, je to potencionální hrozba, funguje je to pak jako domino.

CTTON

Ale pokud je nepřípustná změna demokratického právního státu tak by to jít nemělo.

quentos

annas: to je odkaz na Váš pevný disk, tam se nikdo nedostane…

annas

Děkuji, už jsem opravila. Netuším, že jsem nějak zvorala odkaz.