Terryle

Co je volnoběh?

  • ano, moje nejdebilnější otázka je tady! :o) Vím, že je příšerný, že se někdo, kdo se tváří jako leteckej odborník, ptá na něco TAKOVÝHO, ale v životě se holt dějou kuriózní situace…

Nejsem řidič, takže neznám, jak se chovaj motory (lhostejno u čeho). Něco si pod tím umím lehce představit, ale nerada bych si pletla dojmy s pojmy… Google na takto primitivní otázku odmítá odpovědět (to přece každej ví). Předem díky a doufám, že tím tu neztratím veškerej respekt :oD
Doplňuji:
DrAxl: inu, ani novináři neví o všem všecko a já bohužel techniku nestudovala. Na základce se to takhle prakticky nebralo. A jak říkám, neřídím, takže to ani s nikým neprobírám a teďka nemám po ruce nikoho, koho bych se zeptala :)
Mimochodem, k té novinařině – nás ve škole učili, že jediná opravdu BLBÁ otázka je ta, kterou NEPOLOŽÍME. Takže se tím řídím, jak vidno :o)

Jinak další reakce v diskusi. A samozřejmě moc díky, pomohli jste!

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Běh motoru BEZ zatížení.

Motor je stroj hnací, převodovka, a nápravy jsou stroje hnané

Volnoběh = kroutící moment motoru není přenášen na převodovku = je rozpojená spojka, která by přenášela kroutící moment

Další odpovědi
anonym

Trochu mi to u ambiciózní žurnalistky sice pozdvihlo obočí, nicméně k ženám máme být galantní, tak se raději zdržím komentáře.
Volnoběh je buď u kola s přehazovačkou, kde není brzda torpedem (zpětným sešlápnutím pedálů). Lze tam šlapat opačně, aniž by řetěz zabíral.
U auta je to v podstatě jízda na neutrál, kdy nemáme zařazenu rychlost a motor si běží na nastavené min. otáčky, tzv. volnoběh bez záběru. Případně i při stojícím vozu než se rozjedeme, někdy i v zimě při parkování kvůli topení apod.
Doplňuji:
Další reakce dle pokynu viz v diskuzi.

tom004

Nastartovaný motor,běží,na volnoběch.Otáč­ky,bývají,tak,ko­lem 900ot/min.Noha,při­tom,nesešlapu­je plyn.

mosoj

Terryle ještě že to není o volnoběhu na kole .

Každý motor z konstrukčního hlediska má nějaké minimální otáčky při kterých ještě běží lehce a netrhaně a z kterých se také vzhledem ke kroutícímu momentu nejlépe po přidání plynu roztáčí. Tyto otáčky jsou pak nastaveny jako základní. Pokud sundáš nohu z plynu otáčky spadnou na tuto nastavenou hodnotu. Bývá to tak někde kolem + – 800 ot/ min.
Jsou to spolu z maximálními otáčkami jediné limity které výrobce běžně uvádí.

U letadel je to podobné, navíc u letadla jsou také nominální otáčky. Což je režim který nejvíce vyhovuje motoru při zátěži a jeho režim je nejekonomičtější. Samozřejmě dále jsou také ještě maximální povolené otáčky.
Doplňuji:
Dovolím si oponovat. I při volnoběhu se dá motor zatížit.

baghira

Jednoduše: situace, kdy motor sice běží, ale nevykonává žádnou práci. Veškerá energie kterou spotřebovává je použitá pouze na udržení motoru v chodu.

led

Jestvuje aj poškolský volnobeh.
Po ukončení školy už sa nemusíme učiť, čo sme sa naučili nám stačí na beh životom, zjedli sme všetku múdrosť sveta.
Dosť často to vidíme aj v médiách (mladí redaktori).
PS.
Postupujete ako novinárka správne, čím naivnejšia, drzejšia otázka, tým viac sa dozviete. Druhá strana nemusí poznať vašu informovanosť, znalosť veci.
Heslo dňa: ZIOP -zvedavosť a informovanosť, odvaha, presnosť

DDarent

to je běh, kterej je volnej!!!

Miroslav S

Jak již bylo řečeno výše, volnoběh (volnoběžné otáčky) je takový rozsah otáček motoru, kdy se motor ještě točí, ale jeho chod je plynulý a rozběh do pracovních otáček je rychlý. Volnoběh je používán pro krátkodobé odstavení motoru, případně po startu k mírnému prohřátí motoru. Volnoběžné otáčky bývají různé, podle konstrukce a velikosti motoru (hmotnosti setrvačníku) od cca 80ot/min u velkých lodních motorů po několik tisíc u malých dvoutaktních jenoválců motorů leteckých modelů nebo turbín

anonym

Já to beru, šéfe. Chápu, že člověk nemůže znát všechno, jenže tohle mi připadá natolik jako triviální banalita, že mi to nějak nejde na rozum. Vždyť i v dětství při jízdě autem se jaksi mimochodem tento pojem používá natolik běžně, že v normální populaci to neznají jen děti tak do 5 let, a možná holky do 7.

Terryle

No, my do mejch 6 neměli auto :))) Však já to ale víceméně tušila. Jen jsem si to potřebovala ověřit – ono právě u těch banalit se stává, že to je automaticky moc jasný a že to člověk chápe trochu jinak, než jak to doopravdy je. A je lepší se zeptat na primitivní věc, než prohlásit naprostou pitomost a tvářit se přitom, že to vím… :)

Terryle

Tom: takže prostě jenom „jede“, ale netáhne? ha, tak to jsem to dokonce odhadla celkem dobře… :)

tom004

Naprosto.Je to přesně tak,u letadla,se vrtule,se točí,ale netáhne.

quentos

… není to, když letadlo volně běhá? Tedy bez vodítka… a náhubku? :{DD>

Terryle

to se mu nestane, proto dostává pod kola špalky, aby si nemohlo běhat, kam ho napadne. Když uteče, dostane pilot vynadáno a letadlo si většinou nabije čumák. Takže si to zapamatuje a příště už neuteče.

Viděla jsem fotky, kde pilotovi uteklo (i s cestujícíma), lidi zazmatkovali a vyskočili. Po jejich hlavách zůstaly brutální díry v křídlech :o/ (beze srandy, prosím!) takže i když s váma letadlo uteče, nevyskakovat! Ono se o něco zastaví :)

kapka

A co se stalo těm lidem?

Terryle

Ten, co zůstal v letadle, vyvázl bez škrábnutí. Jeden, co vyskočil, byl těžce zraněný a druhý to myslím nepřežil :o/